Людмила Лебедева "Через боль"

 

Людмила Лебедева "Через бiль"

І знов доторкнувся до мене хтось, як вид людини, і зміцнив мене і сказав: "Не бійся любий мужу! Мир тобі; мужайся, будь сильний!"

Біблія "Данило"

Примітка: спочатку ця стаття публікувалася в контексті проекту "DIY Vawoom", який слід було інтерпретувати як "Зроби сам що-небудь чудове". Але така назва не відображає його призначення в повній мірі. Відтепер, слідуючи "Філософії спільної справи" Н.Ф. Федорова, проект називається "Спільна Справа" (далi CB от 'Common Business').

У цій статті я пропоную вам подумати про розробку комплексу програмно-апаратних засобів, призначеного для підтримки виробництва за індивідуальним замовленням в стилі DIY. Зокрема це може бути електроніка, але платформи типу Electronics DIY або DIY Trade я не розглядаю, тому що цікавить саме гнучке, географічно розподілене виробництво широкої гами продукції.

Ближче за ідеологією виглядає підхід Технопарку Університету ИТМО. Однак, він централізований - велике приміщення, багато різного устаткування, але немає, наприклад, швейної машинки для шиття шкіри. Та й призначена лабораторія в основному для підготовки студентів до реального виробничого процесу. Я ж звертаюся до тих, хто вже має реальний досвід творчості і впровадження, але несподівано для себе "послизнувся і впав зі сцени в оркестрову яму". Тому вибрав цю картину Людмили Лебедєвої, з якої мав честь познайомитися одного разу на київському "Монмартрі". Тоді вона дозволила помістити її в одну з моїх публікацій, але фотографія на телефон непорівнянна з тим, що ви побачите в її галереї.

Карл І. Вігерс грунтовно висвітлює розробку вимог до програмного забезпечення, і на додаток до відомих робіт мені сподобалася його стаття, де до необхідності визначення "що" і "як" він згадує найважливіше, на мій погляд, "чому".

Мотивація

'... ми дозволяємо людському і соціального капіталу знецінюватися, що віщує біду для майбутнього економічного зростання ...'

Peter Temin "The Hidden Decline in Human Capital-and the Danger Ahead"

Моя пенсія составляе ~$50 в місяць і, хоча мільйони співвітчизників цим не здивуєш, необізнана людина побачить ще одну причину збігу думок і бажань у такої великої кількості моїх співгромадян. У подібній ситуації, правителі стародавнього Риму не стали чекати вироблення у народу стійкого рефлексу огиди і недовіри. Вони не тільки ввели "Закони XII таблиць", але стали неухильно виконувати їх. І народ повернувся ...

 • Примітка: не слід оцінювати нижческазане як нудну скаргу на підступну долю. Дотримуючись власним уявленням про мораль, мені неодноразово доводилося згнітивши серце відмовлятися від вкрай вигідних пропозицій. Але навіть зараз я не пішов би в консульство США забирати робочу візу, якщо б знову несподівано зустрів у фінальному документі вимогу, що всі мої минулі, поточні та майбутні розробки будуть належати запрошуючий компанії. Справа не в гордині або жадібності. Просто людина, яка огортае в мішуру слів такі пастки або влаштовує непристойне шоу жорсткого звільнення попереднього співробітника, або не відкривала Global Slavery Index, або не розуміє, що тільки вільні однодумці можуть створити Ferrari FXX-K.

Карусель

Одного разу, без пояснення причини, звільнився розробник "заліза" пристрою, в розробці якого я спочатку брав участь в якості програміста MCU. Терміни впровадження підганяли і керівництво поставило замовнику свідомо не працюючий виріб за ціною ~ $20K, а мені запропонувало зробити повний пакет програмного забезпечення на всіх рівнях и дуже високу винагороду за результатами продажів. Розробку і настройку робив вдома, тому що робота закінчувалася найчастіше за пів-ніч.

Финал: коли було виготовлено і успішно впроваджено понад 15 штук я раптово був повідомлений в тому, що звільнений за власним бажанням кілька місяців тому і можу забрати трудову книжку. Через деякий час подзвонили директор і головний інженер компанії, яку знає кожен житель мого міста, і попросили трохи розширити функціональність пристрою. Вони не знали про моє звільнення. Пізніше подзвонив тлумачний схемотехник, з яким я не зустрічався років 10 і запитав як користуватися симулятором ModelSim в середовищі Quartus. Він виявився наступнiм в цій дивній черзі, але браво відповів - "Мене не обдурять". З тих пір згадка про пристрій зникла з сайту тієї компанії.

ТенденцIя

Рекомендую вам подивитися повністю інтерв'ю про поточний стан і перспективи розвитку Штучного Інтелекту. Пропонований на вибір вид діяльності невеликий і лежить серед тих, що складни в освоєнні, і вимагають довгого часу для навчання і підтвердження знань практикою. Припускаю, що проблеми, давно і досить поверхово підсвічені мною, скоро кануть в Лету. Досягнення таких потужних організацій як IBM, SNOMED, ​​LOINC та ін. в області систематизації знань дозволять встановлювати діагноз і призначати лікування в автоматичному режимі, без участі людини. Коло ще більш звузиться і, наприклад, В.С. Висоцький в одній зі своїх жартівливих пісень давав стоматологам такий прогноз:

'А де на всіх зубів знайти?
Значить - безробіття ...'

Відносно ж престижної нині діяльності IT, то на прикладі даного проекту я хочу показати, що кількість роботи може дуже скоро кардинально знизитися.

Дуже коротко про концепцію проекту

'Еволюційний тупик чекає людство не тільки на шляху відмови від інтеграції, а й на шляху такої інтеграції, коли в жертву об'єднанню людей приноситься їх творча свобода.'

В.Ф. Турчин 'Інерція страху. Соціалізм і тоталітаризм.'

В одній статті немає можливості описати все в деталях, але якщо коротко, то мова йде про створення "сім'ї". Мені дуже імпонують правила бджіл і мурах, тому що виходячи з найкоротшого і ємного визначення сутності людини, зустрінутого мною в стародавній книзі "Зоар", в сучасному суспільстві перекошені пропорції між Знанням і Милістю.

Під CB я маю на увазі добровільне, засноване на принципі достатності, об'єднання вільних творчих людей, які не ставлять перед собою мету стати мільйонерами. В принципі, можна і поодинці спрацювати що-небудь на мільйон. Але, по-перше, без CB ви не скористаєтеся результатами своєї праці. Ще приклад - я ніколи не мав власної фірми і не робив розробок на замовлення, але з ситуацією, про яку говорить цей поважний чоловік, знайомий не по-чуткам. Підтримка CB в подібних питаннях неоціненна ...

По-друге, тому що Творець не всіх нагородив даром винахідництва, то неодмінною умовою існування CB повинна бути допомога в навчанні і залучення до посильної праці всіх, хто щирий і чесний, але не має можливості докласти свої зусилля. І ця допомога не повинна мати кордонів (інтернаціональна). В цьому плані я цікавився різними проектами, але навіть могутній "Clinton Global Initiative", на мій погляд, дещо знеособлений.

Отже, проект в немалой степени соцiальний.    

П'ять стадій життя Продукту

 • пошук
 • розробка
 • виробництво
 • пропозиція
 • утилізація

Пошук продукту (чорновий варіант SPA Інтернет-магазину)

Теорія малоприваблива без практичного прикладу. Тому, я збираюся розробити чернетку додатку, на основі якого конкретизувати базові принципи реалізації концепції. Магазин обраний тому, що він завжди первинний, бо націлений на головну задачу - виявлення і здійснення бажань широкого кола споживачів. У загальному випадку покупець є невід'ємною ланкою в ланцюзі творчого акту створення продукту, тому що його:

 • бажання
 • змушує виробника описати функцію
 • яка, в свою чергу, вже може створити орган(и)

Наприклад, для дверного дзвінка, виробництво якого описується в даному циклі статей, ланцюжок виглядає приблизно так:

 • бажання: в минулому році Боб купив для своєї подружки дзвінок, який мав наступні
 • функції: запропонований виробником список дуже скорочений, вбрання покупцем виділено червоним
  - провідний базер
  - бездротовий базер
  ....
  - бездротовий мелодійний
  - бездротовий з можливістю розмови в будь-якій точці світу
 • органи: запропонований виробником список дуже скорочений, вбрання покупцем виділено червоним
  - Протокол обміну кнопка-хост-Інтернет:
        - ZigBee-Ethernet
        - OneWire-WiFi
        ....
        - LoRa-Ethernet
  - Дизайн корпусу хоста: у подружки Боба на двері вже є кнопка дзвінка з вбудованим коннектором 1-Wire, і вона їй подобається
        - Макак Ямайський
        ....
        - Swan
  І т.д....

Магазин може стандартним способом пропонувати клієнтові можливість вибору готового виробу, якщо була відмова і десь є з потрібними параметрами. Але важливішою є можливість виготовлення продукту на території, близькій до покупця. Це також полегшує гарантійне обслуговування. Магазин повинен вміти оперативно підібрати "місцевих" виконавців зі складу CB. При цьому, наприклад, індивідуальний образ необхідного програмного забезпечення для прошивки MCU може компілюватися в іншій країні, навіть з бібліотек різних авторів. У підсумку, замість MCU з 8Кб пам'яті програм, може виявитися достатнім більш дешевий з 1кб. Таким же чином пропонується робити з виготовленням корпусів (3-D описатели повинні передаватися з бібліотек відповідних авторів), аж до генерації індивідуальних описателей автоматизованої установки елементів на друковані плати, температурних профілів пайки, GERBER-файлів, для свердління друкованих плат, і т.д .

Магазин також повинен давати покупцеві можливість залишити заявку на виготовлення невідомого "органу" і заохочувати його за творчість. Продовжимо історію Боба, який одного разу вирішив зробити сюрприз і без попередження прийшов в гості до тієї, якої, як ми пам'ятаємо купив дзвінок з WiFi. Вона відповіла з Кіпру в компанії волохатого "наполеона". Відмінний сюрприз! Тепер він береже нерви і для нової подружки шукає дзвінок у вигляді простого мідного молоточка на двері. У нас його немає і Боб обов'язково отримає подарунок після того, як такий дзвінок буде внесено в каталог продукції CB.

Розглянемо прототип GUI фронтенда магазину, зроблений мною за допомогою інструменту Pencil:

У разі виробів електроніки покупець має широкі можливості для вибору Моделі необхідного Пристрою, а також налаштування його споживчих властивостей (див. Круглі кнопки з номерами) і конструктивних особливостей (див. Кнопки Material, Shape і Color). Але, можливі випадки, коли "продукт" не потребує відтворення. Наприклад, приємний жіночий голос. Якщо людина шукає диктора для запису рекламного ролика, то цей варіант GUI для нього неприемний, так само як і для мачо, який хоче розповісти про свій приголомшлiвий тембр.

Отже, я навмисно ускладнюю завдання, і хочу щоб GUI фронтенда був:

 • завжди доброзичливий і простий навіть для людей з обмеженими можливостями. Хоча даний інтерфейс не настільки складний як, наприклад, описувач SOP Центру Крові, але і він незручний з точки зору WCAG.
 • універсальний і, дотримуючись вимог першого пункту, дозволяв відображати властивості продукту будь-якого типу та рівня складності. Поняття складність виключається і будь-який описатель апріорі будемо вважати складним, тому що він в будь-який час може бути змінений (спрощений або ускладнений).
 • мультіязичен. GUI і контент повинні відображати інформацію на мові, обраной користувачем на своєму пристрої відображення. Якщо переклад відсутній, то мова за замовчуванням традиційно англійська.
 • налагоджений код програми не повинен вимагати змін в майбутньому. Тобто написаний раз і назавжди, при цьому забезпечуючи вимоги всіх попередніх пунктів.
 • програма повинна бути доступна безкоштовно.

Представлений вище варіант не відповідає більшості вимог, тому відхилений.

Вимоги до бекенду

Розглянемо способи опису товарів в наступних програмах:

Погодьтеся, підходи досить схожі, хоча Magento додатково дозволяє розділити описатели на прості і складні. На мій погляд, це тільки ускладнює справу, тому що апріорі припускає неоднозначність. Адже те, що для однієї людини елементарно, для іншого може виглядати як біном Ньютона. У будь-якому випадку, запропоновані способи опису кінцевого продукту представляються мені недостатньо гнучкими і незрівнянно трудомісткими в приклади до оголошеного загального завдання. Нам потрібна підтримка набагато більшої кількості параметрів і складних взаємозв'язків:

 • GUI повинен бути простий і зрозумілий людині, не посвяченої в програмування.
 • Будь-яка людина повинна мати можливість без сторонньої допомоги, легко і з задоволенням розповісти про можливості продукту своєї праці.
 • Формат описателя повинен гармонійно інтегруватися в структуру виробництва.