Айвазовский 'Девятый вал'


'Порятунок потопаючих - справа рук самих потопаючих'

Ільф і Петров '12 стільців'

В даний час багато людей в світі переживають відчайдушні позбавлення і труднощі. Цією статтею я починаю серію публікацій про повний цикл виготовлення простого електронного пристрою, призначену для тих, хто вирішив зайнятися програмуванням і схемотехнікою. Електроніка нині у фаворі, і якщо комусь ці короткі записки додадуть впевненості в своїх силах, а можливо і допоможуть зробити успішний поворот у житті, то буду радий, що не дарма потрудився.

Прекрасні слова М.Л. Кінга про шлях залучення до віри:
Вам не потрібно бачити всі сходи, просто зробить перший крок.

Відносно ж "холодного" предмета даного циклу статей, я думаю, що розуміння наскільки все "просто" можливо остудить менш відчайдушні голови, і вони не втратять дорогоцінний час життя по-напрасну на поглиблене вивчення непотрібних їм знань. Я постараюся вести розповідь максимально легкою мовою, іноді відволікаючись на деталі, по-можливості доступні навіть не підготовленій людині. Матеріалу все ж буде багато, тому спочатку пропускайте незрозумілі моменти. На початковому етапі важливо приблизно оцінити обсяг необхідних знань, а значить час і кошти, необхідні для їх досягнення. Сподіваюся після прочитання всіх частин ви зможете більш конкретно уявити себе учасником будь-якого з описаних процесів і вибрати відповідну для себе область діяльності. Якщо ж ви вирішите, що це непосильна для вас справа, то подивіться на людину, яка понад 50 років поодинці будує храм і порівняйте з цим завданням. Ознайомтеся з біграфіей дивовижного математика-самоучки Срініваса Рамануджана.

Одна з головних властивостей, властивих цим і подібним до них людям - скромність. Буває людина навчиться всього-то спрацювати простенький GUI на твіттеровском Bootstrap і в очах у нього з'являється зарозумілий блиск. Як показує найдавніша і сучасна історія технологій ці знання минущі, і наприклад, зовсім недавно умільці, які на коліні цвяхом редагували перфострічки були в великому авторитеті. Для натхнення рекомендую подивитися коротке інтерв'ю з Лінус Торвальдс, який при всіх своїх колосальних заслугах залишається скромною людиною. Ми постійно користуємося плодами праці цих ентузіастів прогресу, тому почну з виразу щирою глибокої вдячності за їх безкорисливу працю!

Одного разу я був присутній при розмові, де бізнесмен добру годину розповідав який виріб йому потрібно розробити, і в кінці несподівано сказав - "Ну, тепер залишилося це продати". Зупинимося на хвилинку на цьому важливому моменті. На наступному малюнку представлено чернетку схеми електронного таксометра, який я розробив майже 25 років тому.

TaxiCounter
У ті далекі часи в моїй країні застосовувалися дорогі у виробництві громіздкі механічні таксометри:

MechTaxiCounter
Вони вміли рахувати суму оплати поїздки пасажира за єдиним тарифом руху і стоянки, загальну кількість поїздок і, відповідно їх загальну суму. І ще вони так приємно убаюкивающе тікали, що час і гроші текли непомітно... 

Але таксометри на однокристальному мікрокомп'ютері (MCU) незрівнянно дешевше і набагато функціональніші. Той, схема якого показана на першому малюнку, володів усіма зазначеними властивостями механічного, але при цьому мав можливість настройки денного і нічного тарифів руху і стоянки. Оскільки в ті часи підсадка попутних пасажирів була звичайним явищем, то сума оплати поїздки розраховувалася цим таксометром для кожного пасажира окремо і розподілялася відповідно їх кількості з моменту посадки або виходу попутника. Здавалося-б цей дешевий пристрій неодмінно повинен був мати успіх впровадження. Але після його демонстрації директорам декількох таксопарків я зрозумів, що поквапився з оптимізмом і не врахував, що в ті 'гарячі' часи 'Перебудови' таксометр найчастіше був бутафорським елементом, а пасажир просто домовлявся з водієм про ціну поїздки. Хтось скаже - 'ясна річ, по-началу треба не витрачати час на розробку і виготовлення, а вивчити ринок'. Згоден, але є нюанс... По-перше, пояснення 'на пальцях' функціональності виробу електроніки або складного програмного забезпечення заняття виснажливе, і в першу чергу для того, кому це призначено. По-друге, розповідаючи в деталях всі можливості пристрою тлумачной людині, Ви ризикуєте зробити прекрасний подарунок конкурентам, тому що по-суті перебуваєте в рівних стартових умовах. І все ж вважаю, що демонстрація робочого прототипу виробу більш продуктивна, ніж демонстрація намірів його зробити.

З огляду на цю повчальну історію, ми почнемо ні з розробки самого виробу, а як не дивно, з інтернет-магазину, який в даному випадку представляє інтерес з точки зору організації виробництва. З іншого боку, магазин дасть нам можливість поглянути на виріб очима покупця. Значить ми на самому початку приділимо максимальну увагу гнучкості і простоті вибору необхідних йому функцій пристрою, при цьому не виходячи за рамки своїх фінансових можливостей. А це, в свою чергу, допоможе нам визначитися, наприклад, з правилами автоматизації компіляції програмного коду виробу, щоб максимально здешевити його.

Розробляти будемо простий електронній дзвінок, на який ми зазвичай не звертаємо уваги. З огляду на обмежені фінансові можливості застосовуватися будуть тільки доступні інструменти на локальному комп'ютері, список яких наводиться у кінці кожної статті.

Отже, поглянемо наскільки простим є воно в плані розробки, виготовлення і реалізації.